Mark Rutte: Európának fizetnie kell az Ukrajnának szánt amerikai fegyverekért
A NATO-főtitkár szerint mivel a háború globális konfliktussá vált, az európai szövetségeseknek nagyobb szerepet kell vállalniuk.
A kelet-európai országok vezetésének problémája, hogy Magyarország nem támogatja Ukrajna felfegyverzését és aggályait fejezte ki az ország NATO-csatlakozásával kapcsolatban.
Nyitókép: Olsi Shehu/ANADOLU/AFP
Kizárhatják NATO Bukaresti Kilencek munkacsoportjából Magyarországot amiatt, hogy a magyar kormány megvétózta a szervezet Ukrajnával kapcsolatos támogatását. A diplomaták kedden vitathatják meg Magyarország kizárásának lehetőségét – írja a Financial Times.
A lap emlékeztet: A B9-csoport még 2015-ben jött létre, és a NATO kelet-európai tagállamait tömöríti, olyan országokat, amelyek régebben a varsói szerződés tagjai voltak.
A munkacsoport szinte minden Ukrajnával kapcsolatos állásfoglalását megvétózta Magyarország az elmúlt hónapokban – legyen szó akár Ukrajna felfegyverzéséről, vagy NATO-csatlakozásának elősegítéséről.
A Financial Timesnak egy névtelenül nyilatkozó tisztviselő azt mondta: „nagyon komoly” tárgyalás várható, és elképzelhető, hogy a szervezet most utoljára ül össze eredeti formájában.
Egy másik tisztviselő arról beszélt, hogy a közelmúltban „kemény” tárgyalások zajlottak a szervezet ülésein, és Magyarországnak mindenképpen „együttműködőbbnek” kell lennie, máskülönben a jövőben nem lesz működőképes a B9.
Mindeközben a Reuters hírügynökség azt írta, hogy
A keddi, elnöki szintű találkozón Sulyok Tamás köztársasági elnök nem vesz részt.
Helyette az ország képviseletét Magyarország litvániai nagykövete veheti át, és emiatt nem várható az esemény végén közös nyilatkozattétel.